Polyclinic for children
Children polyclinic is a structural subdivision of the «Central District Hospital» which tasks are to provide children under 18 years old with preventive, diagnostic and medical actions, as well as to perform medical rehabilitation. Medical care to children is carried out by pediatricians and narrow specialists.
To visit doctors such as:
Otolaryngologist, ophthalmologist, cardiologist and dentist the appointment should be made in advance. The dermatologist may be visited without appointment.
The immunization with paid vaccines (cell-free) may be carried out at parents request.
The list of paid vaccines:
- Infanrix (Glaxo Smith Kline Biologicals, s.a. Belgium)
- Cervarix ( Glaxo Smith Kline Biologicals, s.a. Belgium)
- Tetraxim ( Sanofi Pasteur, s.a.France)
- Pentaxim ( Sanofi Pasteur, s.a. France)
Time schedule of pediatricians
Section 1 |
|||
Doctor |
Nikolaenko Angela Vasilevna |
Monday |
08.00-11.00 |
Tuesday |
11.00-14.00 |
||
Nurse |
Shramova Irina Pavlovna, 1st qualification category |
Wednesday |
08.00-11.00 |
Thursday |
14.00-17.00 |
||
Friday |
16.00-19.00 |
||
Section 2 |
|||
Doctor |
Poguda Elena Leonidovna, 2nd qualification category |
Monday |
11.00-14.00 |
Tuesday |
08.00-11.00 |
||
Nurse |
Dronik Galina Vladimirovna, 1st qualification category |
Wednesday |
14.00-17.00 |
Thursday |
08.00-11.00 |
||
Friday |
16.00-19.00 |
||
Section 3 |
|||
Doctor |
Hodoskina Natalya Naumovna |
Monday |
16.00-19.00 |
Tuesday |
14.00-17.00 |
||
Nurse |
Zhuravskaya Svetlana Sergeevna, the highest qualification category |
Wednesday |
08.00-11.00 |
Thursday |
11.00-14.00 |
||
Friday |
08.00-11.00 |
||
Section 4 |
|||
Doctor |
Monday |
08.00-11.00 |
|
Tuesday |
14.00-17.00 |
||
Nurse |
Kuznetsova Elena Dmitrievna |
Wednesday |
11.00-14.00 |
Thursday |
16.00-19.00 |
||
Friday |
08.00-11.00 |
||
Section 5 |
|||
Doctor |
Rutkevich Anna Vasilevna, 2nd qualification category |
Monday |
14.00-17.00 |
Tuesday |
11.00-14.00 |
||
Nurse |
Loban Oksana Viktorovna |
Wednesday |
16.00-19.00 |
Thursday |
08.00-11.00 |
||
Friday |
08.00-11.00 |
||
Section 6 |
|||
Doctor |
Terebey larisa Vladimirovna, 2nd qualification category |
Monday |
16.00-19.00 |
Tuesday |
08.00-11.00 |
||
Nurse |
Konovalova Tamara Pavlovna, 1st qualification category |
Wednesday |
11.00-14.00 |
Thursday |
08.00-11.00 |
||
Friday |
14.00-17.00 |
||
Section 7 |
|||
Doctor |
Budnik Elena Romanovna |
Monday |
14.00-17.00 |
Tuesday |
16.00-19.00 |
||
Nurse |
Domanchuk Galina Nikolaevna |
Wednesday |
08.00-11.00 |
Thursday |
08.00-11.00 |
||
Friday |
11.00-14.00 |
||
Section 8 |
|||
Doctor |
Zaloga Valentina Afanasievna, 2nd qualification category |
Monday |
08.00-11.00 |
Tuesday |
16.00-19.00 |
||
Nurse |
Danilchuk Alla Vasilevna, 1st qualification category |
Wednesday |
08.00-11.00 |
Thursday |
14.00-17.00 |
||
Friday |
11.00-14.00 |
||
Section 9 |
|||
Doctor |
Arhipova Natalya Nikolaevna |
Monday |
08.00-11.00 |
Tuesday |
08.00-11.00 |
||
Nurse |
Parfyonova Marina Nikolaevna, 1st qualification category |
Wednesday |
16.00-19.00 |
Thursday |
11.00-14.00 |
||
Friday |
14.00-17.00 |
||
Section 10 |
|||
Doctor |
Sorokina Claudia Petrovna, 1st qualification category |
Monday |
11.00-14.00 |
Tuesday |
08.00-11.00 |
||
Nurse |
Rafalovich Elena Alexndrovna |
Wednesday |
14.00-17.00 |
Grigoryan Elena Nikolaevna, 2nd qualification category |
Thursday |
16.00-19.00 |
|
Friday |
08.00-11.00 |
||
Section 11 |
|||
Doctor |
Senko Tatiana Vasilevna, 1st qualification category |
Monday |
08.00-16.00 |
Tuesday |
08.00-16.00 |
||
Nurse |
Malashchenko Nina Ivanovna, 2nd qualification category |
Wednesday |
08.00-16.00 |
Thursday |
08.00-16.00 |
||
Friday |
08.00-16.00 |
||
Section 12 |
|||
Doctor |
Kuznetsova Svetlana leonidovna, 1st qualification category |
Monday |
08.00-16.00 |
Tuesday |
08.00-16.00 |
||
Nurse |
Harlamova Lilia Arkadievna, 1st qualification category |
Wednesday |
08.00-16.00 |
Thursday |
08.00-16.00 |
||
Friday |
08.00-16.00 |
||
Rural section 1 |
|||
Doctor |
Nesterchuk Ekaterina Andreevna, 2nd qualification category |
Monday |
08.00-16.00 |
Tuesday |
08.00-16.00 |
||
Nurse |
Parohnenko Svetlana Vasilevna, 1st qualification category |
Wednesday |
08.00-16.00 |
Thursday |
08.00-16.00 |
||
Friday |
08.00-16.00 |
||
Rural section 2 |
|||
Doctor |
Gnedzko Tatiana Mihailovna, 1st qualification category |
Monday |
08.00-16.00 |
Tuesday |
08.00-16.00 |
||
Nurse |
Sisoeva Lyudmila Mihailovna, 2nd qualification category |
Wednesday |
08.00-16.00 |
Thursday |
08.00-16.00 |
||
Friday |
08.00-16.00 |
Working hours of polyclinic for children:
Monday-Friday:
- Registry 07.30-20.00 summertime
- 07.30-19.00 winter time
Saturdays:
- Registry 08.00 – 16.00
- Hours of the doctor visiting the patients 08.00 – 13.00
- Working hours of pediatrician (on duty) 08.00 – 16.00